Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dospívání fretek

18. 1. 2009

     Dospívání fretek

Stejně, jako všechna mláďata, i fretka se vyvíjí a mění. Když si ji přinesete domů, je to rozkošné miminko, které jemně žužlá vaše ruce. Kousací hry jsou pro každou šelmu velmi důležité, a tak jí to zpočátku dopřejte.

Když je kousnutí již příliš bolestivé, nebo dokonce do krve, dejte jí najevo svůj nesouhlas a přestaňte si jí všímat. V případě nutnosti jí můžete zavřít na chvíli do klece. Mládě postupně zjistí, že když to přežene, nikdo si s ním nebude chtít hrát. Neodhánějte ho však za každé malé kousnutí. Má-li být klidné, musí se především vyřádit - je to zkrátka mládě.

Fretka se postupně zklidní, ale asi kolem šesti měsíců začne dospívat. Puberta je u fretek bouřlivá a mládě zkouší, co si může dovolit. S nadšením loví lidské nohy a zakusuje se do nich. Vzápětí začne poskakovat a kvokat nadšením. Snaží se vás tím vyprovokovat ke hře a zápasení. Obrňte se trpělivostí, protože to budete muset pár měsíců vydržet. Oblékněte si silné ponožky a snažte se dostatečně si s fretkou hrát, aby neměla takovou potřebu vás provokovat. Když kouše do rukou, zatněte je v pěst -- kousání do kloubů ji nebude bavit. Pokud kouše příliš bolestivě, začněte ji ignorovat. V tomto věku se jí musíte hodně věnovat a dávat jí najevo svou péči a lásku. Asi kolem jednoho roku začne zase poslouchat a mazlit se -- to je znamení, že dospěla.